Psychoterapia czy coaching? A może szkolenie? Jaką formę rozwoju własnego wybrać?

Nie zawsze jest to takie oczywiste. Być może też się zastanawiacie nad tym czy zorganizować sobie coaching, czy popracować z psychoterapeutą lub psychologiem.

Czasem też coach ma dylemat czy dany temat zgłaszany przez klienta rzeczywiście można przepracować w ramach relacji coachingowej. Często dyskutujemy o tym z coachami, w trakcie superwizji i mentor-coachingów. Jest to też jedno z istotnych pytań, jakie zadają uczestnicy naszych kursów coachingowych.

Granica między life coachingiem i psychoterapią bywa cienka. Jednocześnie rozróżnienie zakresu pracy jest bardzo istotne, bowiem coach ma  inne przygotowanie merytoryczne i kwalifikacje niż doświadczony psychoterapeuta. Praca w life coachingu z obszarami do pracy terapeutycznej może nie być efektywna, a nawet może okazać się ryzykowna (zarówno dla klienta, jak i dla coacha).

Wracając do głównego pytania – miał być artykuł, ale ostatecznie opracowałam, krótki przewodnik/graf na ten temat. Inspiracją były niektóre problemy i oczekiwania, z jakimi zgłaszają się klienci. Przy podejmowaniu decyzji nt. metody wsparcia, rozwoju z reguły pomocna okazuje się analiza: w jakiej ktoś jest obecnie sytuacji, co przeżywa, jak się czuje, jakie ma cele i oczekiwania, w jakim stopniu chciałby się zaangażować we własny proces rozwojowy.

Mam nadzieję, że poniższy graf będzie dla Was pomocny! 🙂

 

 

Są to tylko przykładowe tematy. W praktyce może być oczywiście dużo więcej sytuacji, odczuć, problemów i oczekiwań. Jeśli nadal macie wątpliwości – może rozstrzygająca będzie rozmowa zapoznawcza z coachem (z reguły takie pierwsze spotkania są gratis), albo jednorazowa sesja z psychoterapeutą, psychologiem. Natomiast dla coacha, który do końca nie wie – może okazać się wspierająca superwizja z psychoterapeutą.

 

Autor: Anna Pędzieszczak – Owczarczyk

 

Life coaching, business coaching – więcej informacji tutaj

Wsparcie psychologiczne – więcej informacji tutaj

Kursy dla coachów, mentor-coaching – więcej informacji tutaj