„Naczelną wartością dla psychologa jest dobro drugiego człowieka. Celem jego działalności profesjonalnej jest niesienie pomocy innej osobie w rozwiązywaniu trudności życiowych i osiąganiu lepszej jakości życia na drodze rozwoju indywidualnych możliwości oraz ulepszaniu kontaktów międzyludzkich” PTP: Kodeks Etyczno-Zawodowy Psychologa

Odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie ze strony naszych Klientów uruchamiamy możliwość skorzystania z sesji indywidualnych i par, dla osób dorosłych zainteresowanych wsparciem psychologicznym. Wsparcie psychologiczne oferowane jest tylko dla osób decydujących się na taki proces prywatnie. Firmy zainteresowane wsparciem rozwojowym dla pracowników mogą skorzystać z usługi Life lub Business Coaching.

Wsparcie psychologiczne – sesje odbywają się:

  • w poniedziałki i wtorki – spotkania w gabinecie w Centrum Warszawy (godz.15.00-21.00);
  • w środy i w czwartki  – sesje online przez MS Teams lub Skype, portal Avigon.pl (godz.12.00-19.00);
  • czas sesji indywidualnej: 45 min;
  • czas sesji dla pary: 60 min;
  • czas sesji rodzinnej: 60-90 min;
  • ilość sesji: sesje odbywają się co tydzień lub co dwa tygodnie. Ilość sesji jest uzależniona od potrzeb Klienta i indywidualnych ustaleń;
  • koszt sesji: od 200 zł do 450 zł za sesję w zależności od przyjętej strategii terapeutycznej (do uzgodnienia).
  • sesje mogą być odwołane najpóźniej 24 godziny przed umówionym spotkaniem. Niepojawienie się na umówionym spotkaniu lub odwołanie go później, jest płatne, bo miejsce było zarezerwowane i nie można było udostępnić terminu osobom z listy oczekujących.

W swojej metodzie pracy opieramy się głównie o podejście dr Miltona H. Ericksona, który posiadał talent rozpoznawania indywidualności i zasobów swoich klientów. Potrafił pracować wszechstronnie – można powiedzieć, że dla każdego tworzył terapię na nowo, poszukując wspólnie z nim metody jak najskuteczniejszego i najszybszego wsparcia.

Ludzie nie przychodzą na terapię, żeby zmienić swoją przeszłość, tylko swoją przyszłość. W związku z tym zadaniem terapeuty jest skoncentrowanie się na problemach występujących w teraźniejszości oraz znalezienie jak najskuteczniejszej i jak najszybszej metody ich wyeliminowania dr Milton H. Erickson

 

Jak wygląda wsparcie psychologiczne w nurcie ericksonowskim?

 

  1. Podejście strategiczne – każdy cykl spotkań, sposób pracy jest dopasowany do specyfiki problemu, celów i potrzeb Klienta. Na pierwszych 1-2 sesjach omawiamy cele i oczekiwania Klienta, definiujemy, co chciałby w życiu zmienić, uzyskać, rozwinąć.
  2. Orientacja na przyszłość – rodzina pochodzenia, to czego doświadczyliśmy w przeszłości oczywiście może w jakimś stopniu determinować to, jak dzisiaj się czujemy, gdzie dzisiaj się znajdujemy. Niekiedy potrzebujemy przyjrzeć się swojej historii, aby zrozumieć obecną sytuację, emocje, wzorce postępowania, przekonania. Jednocześnie – w myśl tego, że “energia idzie za uwagą” – po zrozumieniu sedna problemu – skupiamy się głównie na stanie obecnym i tym, co Klient chciałby osiągnąć, zmienić w przyszłości.
  3. Praca na zasobach – w niektórych nurtach terapeutycznych uwaga skupia się na diagnozie zaburzeń. Pracując w nurcie ericksonowskim stosujemy inne podejście: koncentrujemy się na zasobach i możliwościach Klienta. Poszukujemy jego silnych stron, tego, co już potrafi, potencjału, misji życiowej i celów. Zakładamy, że każda osoba jest wyjątkowa i niepowtarzalna, a różnorodność buduje doświadczenie i wzbogaca.
  4. Poszukiwanie wewnętrznych podpowiedzi – pracując w nurcie ericksonowskim terapeuta zakłada, że Klient ma sam w sobie wszystkie odpowiedzi i rozwiązania. Potrzebuje jedynie pytań, doświadczeń i interwencji, które umożliwią mu ich odkrycie. Dlatego poprzez różne ćwiczenia ułatwiamy dostęp do konstruktywnych pokładów nieświadomości.
  5. Praca z ciałem, metafora, hipnoterapia, wykorzystanie transu, hipnozy klinicznej i relaksacji do pracy z zasobami podświadomości, z trudnymi emocjami, przekonaniami.
  6. Strategiczna terapia rodzin – praca z objawem, który pojawia się u młodego człowieka (mieszkającego z rodzicami i/lub będącego na utrzymaniu rodziców lub dziadków) najczęściej okazuje się najskuteczniejsza, gdy zaprosimy do współpracy całą rodzinę.

 

Osoba prowadząca sesje – doświadczenie

 

Anna Pędzieszczak – Owczarczyk

Z wykształcenia jestem psychologiem, coachem i trenerem (mgr psychologii, Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie, studia podyplomowe w zakresie coachingu), obecnie odbywam 4,5-letni Podyplomowy Kurs Psychoterapii atestowany przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (kurs realizowany w Polskim Instytucie Ericksonowskim). Jestem członkiem  Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, w latach 2015-2021 przynależałam do International Coaching Federation, na stałe współpracuję z Instytutem Psychoterapii i Rozwoju Osobowości Małgorzaty Rajchert – Lewandowskiej. Ukończyłam wiele kursów coachingowych, roczną szkołę trenera umiejętności społecznych, a także liczne kursy w zakresie psychoterapii: kurs terapii tańcem i ruchem dla osób pracujących terapeutycznie – DMT Dance Movement Therapy organizowany przez Polski Instytut DMT; kursy realizowane przez Polski Instytut Ericksonowski:

  • “Złoty kluczyk” – zasady terapii Miltona H. Ericksona (P.I.E.);
  • “Siła źródła” – autohipnoza (P.I.E.);
  • “Diagnoza w psychoterapii” (P.I.E.);
  • “Kiedy rozumienie nie wystarczy – zastosowanie Teorii Poliwagalnej Porgesa w psychoterapii” (P.I.E.);
  • 84 godzinny kurs w zakresie terapii tańcem i ruchem dla osób pracujących terapeutycznie – “DMT Dance Movement Therapy”;
  • “Podejście strategiczne i hipnoza w leczeniu depresji” u Michaela Yapko, Ph.D;
  • Roczny kurs: “Podróż na Squaw Peak – psychoterapia małżeństw i par” (P.I.E.);
  • “Jak pomóc sobie i innym – psychoterapeuta w obliczu wojny ” (P.I.E.);
  • „Wstążka smutku. Trudne rozstanie, dobre rozstanie – praca z pacjentem w żałobie” (P.I.E.);
  • “Królewska droga do nieświadomości – Wstęp do Hipnozy Ericksonowskiej część I” (46 godzin) (P.I.E.);
  • “Spożytkowanie zjawisk transowych – Hipnoza Ericksonowska część II” (46 godzin) (P.I.E.);
  • “Przebudzenie – psychoterapia osób indywidualnych zgłaszających niepowodzenia w związkach” (P.I.E.);
  • “Mądrość mieszkająca w ciele – psychoterapia zaburzeń psychosomatycznych u dorosłych” (P.I.E.);
  • “Rozbity dzban – terapia osób wykorzystanych seksualnie”.

Obszar specjalizacji: 

SESJE INDYWIDUALNE

W ramach indywidualnego wsparcia psychologicznego i terapii najczęściej wspieram osoby dorosłe, poszukujące swojego celu w życiu, będące w stresie, przeżywające smutek, lęk, odczuwające ryzyko wypalenia zawodowego, które mają poczucie utknięcia decyzyjnego, frustracji, doświadczają trudności w wyrażaniu własnych potrzeb i określaniu granic, pragną wieść bardziej satysfakcjonujące życie. Pracuję także z osobami, które mają przed sobą trudne wybory życiowe, chcą odbudować i wzmocnić swoje poczucie wartości, poczuć spokój, przechodzą przez żałobę, dążą do zbudowania bliskich i autentycznych relacji z innymi ludźmi, chcą rozwinąć swoje zdolności komunikacyjne, wchodzą w nowy związek, aklimatyzują się w nowym środowisku. W nurcie ericksonowskim sesje indywidualne prowadzimy tylko, dla dorosłych, którzy sami się utrzymują, już wyprowadzili się z rodzinnego domu. Jeśli ktoś dalej mieszka z rodzicami i/lub jest na utrzymaniu rodziców – wtedy rekomendowane są sesje rodzinne.

SESJE DLA PAR

Realizuję procesy terapeutyczne dla par, które chcą rozwijać / wzmocnić swoją relację, pogłębić intymność, poprawić komunikację w związku, obniżyć napięcie w trakcie konfliktów, zdefiniować przyczynę trudności i na nowo zbudować strategię bycia razem na warunkach istotnych dla obu stron. Niekiedy w terapii par dążymy do umocnienia bliskości, zaufania, miłości, kiedy indziej może chodzić o rozwijanie wzajemnego wsparcia, wyodrębnienie się od rodziny pochodzenia, czy odnalezienie się / odbudowanie relacji w nowej rzeczywistości po zajściu istotnych, życiowych wydarzeń lub zmian (jak na przykład zmiana miejsca zamieszkania, pracy, rozwój osobisty jednego z partnerów, ślub, narodziny dziecka, dorastanie dzieci, zdrada, opieka nad chorą osobą, czy strata bliskich).

SESJE RODZINNE

Niekiedy zgłaszają się do mnie nastoletni, dwudziestokilkuletni Klienci. Czasem rodzice pytają czy pracuję z młodzieżą. Gdy młody człowiek przeżywa coś trudnego, a jest zależny finansowo od rodziny i/lub mieszka z rodzicami – ważne jest, aby zaangażować każdego z rodziny, kto jest dostępny, kto chce pomóc. To ma największą moc, bo jesteśmy w rodzinie połączeni i emocjonalnie ze sobą rezonujemy. Na tym etapie życia rodzice mają bardzo duży wpływ na rozwój i funkcjonowanie swoich dzieci, dlatego – zgodnie z nurtem ericksonowskim – zapraszam ich do udziału w sesjach. Niekiedy objawy, które występują u dzieci bardzo się łączą z tym, czego doświadczają rodzice, przez co przechodzi rodzina, są niejako sygnałem i mobilizacją do pogłębionej pracy rodzinnej. Zazwyczaj zachowania człowieka są determinowane relacjami z innymi ludźmi, zwłaszcza tymi najbliższymi, Dlatego ważne jest dla mnie, aby wysłuchać wszystkich i aby pomóc rodzinie odkryć jej silne strony, możliwości, sposoby na komunikację i wzajemne siebie wspieranie (adekwatne do ról i wieku). Istotna jest dla mnie współpraca z rodzicami, aby to oni mogli kierować wspólnym rozwiązywaniem problemów w przyszłości.

Wsparciem psychologicznym i coachingiem indywidualnym oraz grupowym zajmuję się od 2007 roku. Dotychczas wspierałam wiele firm, zespołów, a także osób zgłaszających się na sesje prywatnie. Pracuję z Klientami z Europy i RPA. Mam ponad 16 lat doświadczenia w pracy z biznesem (na stanowiskach HR, menedżera, wewnętrznego trenera i coacha, potem otworzyłam własną firmę psychologiczno-szkoleniową, prowadzę kursy coachingowe i jestem mentorem dla coachów). Regularnie superwizuję swoją pracę u nauczycieli psychoterapii z wieloletnim stażem zawodowym.

– więcej informacji, opinie Klientów : tutaj oraz na Linkedin

Kontakt – pytania, informacja o cenie, rezerwacja spotkania w gabinecie lub sesji online: anna.owczarczyk@turangoct.pl