„Naczelną wartością dla psychologa jest dobro drugiego człowieka. Celem jego działalności profesjonalnej jest niesienie pomocy innej osobie w rozwiązywaniu trudności życiowych i osiąganiu lepszej jakości życia na drodze rozwoju indywidualnych możliwości oraz ulepszaniu kontaktów międzyludzkich” PTP: Kodeks Etyczno-Zawodowy Psychologa

Wsparcie psychologiczne oferujemy dla osób dorosłych, decydujących się na taki proces prywatnie. Firmy zainteresowane wsparciem rozwojowym dla pracowników mogą skorzystać z usługi Life lub Business Coaching.

Wsparcie psychologiczne – sesje odbywają się:

  • w poniedziałki i wtorki – spotkania w gabinecie w Centrum Warszawy (godz.15.00-21.00);
  • w środy i w czwartki  – sesje online przez MS Teams lub Skype, portal Avigon.pl (godz.12.00-19.00);
  • czas sesji indywidualnej: 45 min;
  • czas sesji dla pary: 60 min;
  • czas sesji rodzinnej: 60-90 min;
  • koszt sesji: od 200 zł do 450 zł za sesję w zależności od przyjętej strategii terapeutycznej (do uzgodnienia).
  • sesje mogą być odwołane najpóźniej 24 godziny przed umówionym spotkaniem. Niepojawienie się na umówionym spotkaniu lub odwołanie go później, jest płatne, bo miejsce było zarezerwowane i nie można było udostępnić terminu osobom z listy oczekujących.

W swojej metodzie pracy opieram się głównie o podejście dr Miltona H. Ericksona, który posiadał talent rozpoznawania indywidualności i zasobów swoich pacjentów. Potrafił pracować wszechstronnie – można powiedzieć, że starał się dogłębnie zrozumieć osoby zgłaszające się po pomoc i korzystał z ich kreatywności, poszukując wspólnie z nimi metody jak najskuteczniejszego i najszybszego wsparcia.

Ludzie nie przychodzą na terapię, żeby zmienić swoją przeszłość, tylko swoją przyszłość” dr Milton Erickson

Dlatego pracując w nurcie ericksonowskim koncentrujemy się głównie na na problemach występujących w teraźniejszości. Wspólnie z osobą zgłaszającą się na psychoterapię – poszukujemy jak najskuteczniejszej i jak najszybszej metody wyeliminowania trudności i znalezienia nowych, konstruktywnych strategii postępowania. Aby to zadziałało – potrzebuję mieć przekonanie, że osoba, z którą pracuję chce wyruszyć w taką podróż i wziąć odpowiedzialność za siebie, za swoje decyzje, podjąć wysiłek realizowania działań i robienia kroków w kierunku zmiany, otwarcie wnosić ważne dla niej kwestie na sesje i poszukiwać własnych rozwiązań. Wierzę, że tylko wtedy terapia może przynieść dobre efekty.

Terapeuta towarzyszy pacjentowi w podróży do zmiany, pomaga mu uzyskać poczucie sprawczości, zbudować własne strategie. Żeby psychoterapia mogła się zadziać – ważne jest, aby osoba zgłaszająca się do terapii miała przekonanie, że chce wyruszyć w taką podróż właśnie z tym terapeutą. 

Istotnym elementem pracy terapeutycznej jest relacja pomiędzy psychoterapeutą, a pacjentem. Jeśli zbudujemy sojusz terapeutyczny i sobie zaufamy, to praca może się odbywać również na poziomie relacji.

Jak wygląda wsparcie psychologiczne w nurcie ericksonowskim?

 

    1. Podejście strategiczne – sposób pracy psychoterapeuty jest dopasowany do specyfiki problemu, celów i potrzeb pacjenta. Na pierwszych 1-3 sesjach omawiamy cele i oczekiwania pacjenta, definiujemy, co chciałby w życiu zmienić, uzyskać, rozwinąć. Po sesjach wstępnych pacjent i psychoteapeuta mogą zdecydować czy rozpoczynają systematyczną pracę terapeutyczną. W miarę poznawania pacjenta – psychoterapeuta zaczyna dostrzegać pewne możliwości zmiany i działa tak, aby mu pomóc zyskać nową świadomość oraz elastyczność w funkcjonowaniu. Za każdym razem to pacjent wnosi temat do pracy na sesje. Skupiamy się na tym, co go obecnie najbardziej porusza, zastanawia, gdzie doświadcza dyskomfortu, albo już chciałby coś zmienić.
    2. Orientacja na przyszłość – to czego doświadczyliśmy w przeszłości oczywiście może w jakimś stopniu determinować to, jak dzisiaj się czujemy, gdzie dzisiaj się znajdujemy. Niekiedy potrzebujemy przyjrzeć się swojej historii, aby zrozumieć obecną sytuację, emocje, wzorce postępowania, przekonania. Dlatego też – w trakcie psychoterapii ericksonowskiej – również poświęcamy trochę czasu na zrozumienie doświadczeń z przeszłości.  Jednocześnie – w myśl tego, że “energia idzie za uwagą” – po zrozumieniu sedna problemu – skupiamy się głównie na stanie obecnym i tym, co osoba zgłaszająca się na terapię chce  osiągnąć, zmienić w przyszłości.
    3. Praca na zasobach – w niektórych nurtach terapeutycznych uwaga skupia się na diagnozie zaburzeń. Pracując w nurcie ericksonowskim stosujemy inne podejście: koncentrujemy się na zasobach i możliwościach osoby zgłaszającej się na terapię. Poszukujemy silnych stron, tego, co już potrafi, potencjału, misji życiowej i celów. Zakładamy, że każda osoba jest wyjątkowa i niepowtarzalna, a różnorodność buduje doświadczenie i wzbogaca.
    4. Poszukiwanie wewnętrznych podpowiedzi – pracując w nurcie ericksonowskim terapeuta zakłada, że pacjent ma w sobie istotne podpowiedzi. Potrzebuje jedynie pytań, doświadczeń i interwencji, które umożliwią mu ich odkrycie. Dlatego poprzez różne ćwiczenia ułatwiamy dostęp do konstruktywnych pokładów nieświadomości.
    5. Praca z ciałem, metafora, hipnoterapia, wykorzystanie transu, hipnozy klinicznej i relaksacji do pracy z zasobami podświadomości, z trudnymi emocjami, przekonaniami. “Hipnoza pomaga w trudnej sytuacji sięgnąć w głąb siebie i użyć zgromadzonych w ciągu życia doświadczeń w celach terapeutycznych”, dr. Jacek Pasternak – cały artykuł: Mity i Błędne Przekonania na temat Hipnozy
    6. Uwzględnienie systemu rodzinnego – wzajemne zależności, uwikłania, wzorce postępowania, zasoby pochodzące od przodków, etap rozwoju rodziny, wyodrębnienie się (lub nie) z rodziny pochodzenia – wszystko to w jakimś stopniu mogło wpłynąć na to, czego pacjent doświadcza obecnie. Dlatego czasem omawiamy cały system, budujemy genogram rodziny pacjenta.
    7. Strategiczna terapia rodzin – praca z objawem, który pojawia się u młodego człowieka (mieszkającego z rodzicami i/lub będącego na utrzymaniu rodziców lub dziadków) najczęściej okazuje się najskuteczniejsza, gdy zaprosimy do współpracy całą rodzinę.

 

Osoba prowadząca sesje – doświadczenie

 

Anna Pędzieszczak – Owczarczyk

Z wykształcenia jestem psychologiem, coachem i trenerem (mgr psychologii, Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie, studia podyplomowe w zakresie coachingu), obecnie odbywam 4,5-letni Podyplomowy Kurs Psychoterapii atestowany przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (kurs realizowany w Polskim Instytucie Ericksonowskim). Jestem członkiem  Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, w latach 2015-2021 przynależałam do International Coaching Federation, na stałe współpracuję z Instytutem Psychoterapii i Rozwoju Osobowości Małgorzaty Rajchert – Lewandowskiej. Ukończyłam wiele kursów coachingowych, roczną szkołę trenera umiejętności społecznych, a także liczne kursy w zakresie psychoterapii: kurs terapii tańcem i ruchem dla osób pracujących terapeutycznie – DMT Dance Movement Therapy organizowany przez Polski Instytut DMT; kursy realizowane przez Polski Instytut Ericksonowski oraz przez zagranicznych nauczycieli zrzeszonych w The International Society of Hypnosis:

  • “Złoty kluczyk” – zasady terapii Miltona H. Ericksona (P.I.E.);
  • “Siła źródła” – autohipnoza (P.I.E.);
  • “Diagnoza w psychoterapii” (P.I.E.);
  • “Kiedy rozumienie nie wystarczy – zastosowanie Teorii Poliwagalnej Porgesa w psychoterapii” (P.I.E.);
  • 84 godzinny kurs w zakresie terapii tańcem i ruchem dla osób pracujących terapeutycznie – “DMT Dance Movement Therapy”;
  • “PODEJŚCIE STRATEGICZNE I HIPNOZA W LECZENIU DEPRESJI” (dr. Michael Yapko, USA);
  • 8 miesięczny kurs: “Podróż na Squaw Peak – psychoterapia małżeństw i par” (P.I.E.);
  • “Jak pomóc sobie i innym – psychoterapeuta w obliczu wojny ” (P.I.E.);
  • „Wstążka smutku. Trudne rozstanie, dobre rozstanie – praca z pacjentem w żałobie” (P.I.E.);
  • “Królewska droga do nieświadomości – Wstęp do Hipnozy Ericksonowskiej część I” (46 godzin) (P.I.E.);
  • “Spożytkowanie zjawisk transowych – Hipnoza Ericksonowska część II” (46 godzin) (P.I.E.);
  • “Przebudzenie – psychoterapia osób indywidualnych zgłaszających niepowodzenia w związkach” (P.I.E.);
  • “Mądrość mieszkająca w ciele – psychoterapia zaburzeń psychosomatycznych u dorosłych” (P.I.E.);
  • “Rozbity dzban – terapia osób wykorzystanych seksualnie” (P.I.E.).
  • Podyplomowe Roczne Studium Terapii Rodzin (P.I.E.)
  • “PRACA Z NIEŚWIADOMOŚCIĄ W ZABURZENIACH LĘKOWYCH
    I DEPRESYJNYCH” (dr. Norma Baretta, USA)
  • “Kiedy życie boli, kiedy życie cieszy – psychoterapia depresji” (P.I.E.)

Swój psychoterapeutyczny styl rozwijam w oparciu o inspirację podejściem Carla Rogersa i Irvina Yaloma.

Obszar specjalizacji: 

SESJE INDYWIDUALNE

W ramach indywidualnego wsparcia psychologicznego i terapii najczęściej wspieram osoby dorosłe, poszukujące swojego celu w życiu, będące w stresie, przeżywające smutek, lęk, odczuwające ryzyko wypalenia zawodowego, które mają poczucie utknięcia decyzyjnego, frustracji, doświadczają trudności w wyrażaniu własnych potrzeb i określaniu granic, pragną wieść bardziej satysfakcjonujące życie. Pracuję także z osobami, które mają przed sobą trudne wybory życiowe, chcą odbudować i wzmocnić swoje poczucie wartości, poczuć spokój, przechodzą przez żałobę, dążą do zbudowania bliskich i autentycznych relacji z innymi ludźmi, chcą rozwinąć swoje zdolności komunikacyjne, wchodzą w nowy związek, aklimatyzują się w nowym środowisku. W nurcie ericksonowskim sesje indywidualne prowadzimy tylko, dla dorosłych, którzy sami się utrzymują, już wyprowadzili się z rodzinnego domu. Jeśli ktoś dalej mieszka z rodzicami i/lub jest na utrzymaniu rodziców – wtedy rekomendowane są sesje rodzinne.

SESJE DLA PAR

Realizuję procesy terapeutyczne dla par, które chcą rozwijać / wzmocnić swoją relację, pogłębić intymność, poprawić komunikację w związku, obniżyć napięcie w trakcie konfliktów, zdefiniować przyczynę trudności i na nowo zbudować strategię bycia razem na warunkach istotnych dla obu stron. Niekiedy w terapii par dążymy do umocnienia bliskości, zaufania, miłości, kiedy indziej może chodzić o rozwijanie wzajemnego wsparcia, wyodrębnienie się od rodziny pochodzenia, czy odnalezienie się / odbudowanie relacji w nowej rzeczywistości po zajściu istotnych, życiowych wydarzeń lub zmian (jak na przykład zmiana miejsca zamieszkania, pracy, rozwój osobisty jednego z partnerów, ślub, narodziny dziecka, dorastanie dzieci, zdrada, opieka nad chorą osobą, czy strata bliskich).

SESJE RODZINNE

Niekiedy zgłaszają się do mnie nastoletnie, dwudziestokilkuletnie osoby. Czasem rodzice pytają czy pracuję z młodzieżą. Gdy młody człowiek przeżywa coś trudnego, a jest zależny finansowo od rodziny i/lub mieszka z rodzicami – ważne jest, aby zaangażować każdego z rodziny, kto jest dostępny, kto chce pomóc. To ma największą moc, bo jesteśmy w rodzinie połączeni i emocjonalnie ze sobą rezonujemy. Na tym etapie życia rodzice mają bardzo duży wpływ na rozwój i funkcjonowanie swoich dzieci, dlatego – zgodnie z nurtem ericksonowskim – zapraszam ich do udziału w sesjach. Niekiedy objawy, które występują u dzieci bardzo się łączą z tym, czego doświadczają rodzice, przez co przechodzi rodzina, są niejako sygnałem i mobilizacją do pogłębionej pracy rodzinnej. Zazwyczaj zachowania człowieka są determinowane relacjami z innymi ludźmi, zwłaszcza tymi najbliższymi, Dlatego ważne jest dla mnie, aby wysłuchać wszystkich i aby pomóc rodzinie odkryć jej silne strony, możliwości, sposoby na komunikację i wzajemne siebie wspieranie (adekwatne do ról i wieku). Istotna jest dla mnie współpraca z rodzicami, aby to oni mogli kierować wspólnym rozwiązywaniem problemów w przyszłości.

Wsparciem psychologicznym i coachingiem indywidualnym oraz grupowym zajmuję się od 2007 roku. Dotychczas wspierałam wiele firm, zespołów, a także osób zgłaszających się na sesje prywatnie. Pracuję z Klientami z Europy i RPA. Mam ponad 17 lat doświadczenia w pracy z biznesem (na stanowiskach HR, menedżera, wewnętrznego trenera i coacha, potem otworzyłam własną firmę psychologiczno-szkoleniową, prowadzę kursy coachingowe i jestem mentorem dla coachów). Regularnie superwizuję swoją pracę u nauczycieli psychoterapii z wieloletnim stażem zawodowym.

– więcej informacji, opinie Klientów : tutaj oraz na Linkedin

Kontakt – pytania, informacja o cenie, rezerwacja spotkania w gabinecie lub sesji online: anna.owczarczyk@turangoct.pl